Šiandien aš jus nukelsiu į praeitį ir paaškinsiu kaip paieškos sistemos atsirado ir kaip jos pakeitė mūsų pasaulį. Taip pat sužinosite kaip veikia paieškos sistemos kaip jos supranta ko mes ieškome.
Tai paprastai tariant yra didžiulė nuorodų biblioteka, kuri yra sukaupusi informaciją iš daugybės puslapių iš viso pasaulio. Paieškos sistemos turi surinkusi didžiulį kiekį puslapių ir failų, kurie pasirodo jūsų ekranuose įvedus tam tikrą užklausą į paieškos laukelį.
Paieškos sistemų veikimas susideda iš 3-jų etapų:
Crawlers, kitaip vadinami robotukai automatiškai skanuoja visus esamus puslapius 24/7 masteliais kurių net negalite įsivaizduoti.
Tada įvyksta indexing etapas ir visą tinkamą informaciją perduoda į savo duomenų bazę. Svarbu paminėti tai, kad jeigu puslapyje yra prastas arba pasikartojantis turinys, jis gali būti net neindeksuotas. Taip pat jūs galite kontroliuoti, tai kas bus matoma paieškos sistemose su specialiu kodu noindex ir specialiais failais robots.txt ir sitemap.xml
Puslapiai, kurie suindeksuojami, patenka į ranking etapą. Puslapiai pradeda matytis paieškos sistemose, tiesa iš pradžių dažniausiai naujai suindeksuotas puslapis atsiduria rezultatų apačioje jeigu jis yra naujas ir ne pilnai užpildytas, bei niekur kitur internete nepaminėtas.
Viršuje matote tik tuos rezultatus, kurie yra aktualiausi ir labiausiai atitinka paieškos kriterijus bei kitus Google ir kitų paieškų sistemų faktorius. Rezultatai viršuje dažniausiai ir yra visų žmonių siekiamybė, tad galite įsivaizduoti, kiek tai reikalauja pastangų ir darbo, kad iš visų daugybės rezultatų pirmoje pozicijoje būtų jūsų puslapis.
Taigi tam, kad patektumet į paieškos rezultatus, jūsų puslapį turi surasti robotukas, jį suindeksuoti ir pridėti prie rezultatų. Dažniausiai tai įvyksta automatiškai tik gali šiek tiek užtrukti.
Tai padaryti jos naudoja algoritmus, kurie automatiškai įvertina puslapio turinį, techninius parametrus, atgalines nuorodas (kurios dažniausiai atsiranda išorinio SEO metu arba natūraliai), bei kitus kriterijus, kurie gali būti dar iki šiol nežinomi. Taip pat paieškos rezultatams įtakos turi ir jūsų buvimo vieta bei kiek dažnai apsilankėte viename ar kitame puslapyje.
Šiais laikais įvedus savo užklausą į paieškos laukelį dažniausiai randate tai ko ieškote, tačiau taip buvo ne visada.
Pirmoji paeiškos sistema buvo sukurta 1990m. ir pavadinta Archie. Tiesa ji veikė šiek tiek paprasčiau nei dabar. Archie tiesiog parsisiųsdavo visus esamus duomenis ir failus internete ir patalpindavo į savo duomenų bazę, kuri buvo prieinama visiems.
1993m. įvyko paieškos sistemų proveržis ir atsirado net 3 naujos paieškos sistemos. Įdomus faktas, kad tuo metu internete tebuvo 623 veikiantys internetiniai puslapiai. Pamažu paieškos sistemos tokios kaip Aliweb, Webcrawler ir Lycos pradėjo automatizuoti savo darbą ir automatiškai rinkti esančia informaciją ir talpinti savo duomenų bazėje.
Deja vien to neužteko, lankytojai naudodamiesi paieškos sistemomis norėjo matyti ne tik sąrašą svetainių, bet būtent tai ko ieško. Tada atsirado dar keletas stiprių paieškos sistemų tokių kaip Altavista ir Yahoo, kurias tikriausiai abi esate girdėję ar net naudoję.
1997 m. atsirado Yandex paieškos sistema ir tada tik 1998m. visiems puikiai žinoma Google, kuri laikui bėgant tapo pati populiariausia paieškos sistema pasaulyje. Tikriausiai nesitikėjote, kad iki Googles buvo tiek daug kitų paieškos sistemų.
Šiandien Google užima daugiau nei 90 proc. visos pasaulio rinkos. Tačiau kai kuriose šalyse daugiau vis dar naudojamos kitos sistemos pavyzdžiui Kinijoje - Baidu, Japonijoje - Yahoo, Pietų Korėjoje - Naver.
Google ir kitos sistemos kiekvieną dieną ieško būdų kaip patobulinti algoritmą tam, kad žmonės kuo tiksliau rastų tai ko ieško. Tam į pagalba pasitelkia dirbtinį intelektą ir sudėtingas programines įrangas.
Taip pat sistemos sukuria vis daugiau taisyklių ir reikalavimų tiems, kurie nori būti aukštesnėse pozicijose.
Anksčiau paieškoje matydavote tik 10 mėlynai pažymėtų nuorodų, tačiau kiekvienais metais rezultatuose matome vis daugiau informacijos tokios kaip žemėlapiai, atsiliepimai, parduotuvių ir verslų kontaktus bei kitą informaciją, vaizdo įrašus ir panašiai. Ši tendencija tik prasidėjo, tad ateityje Google ir kituose paieškos sistemose rasite vis daugiau vaizdinės informacijos.